blog

Pečujete správně o svůj počítač? Máme pro vás pár tipů!

zpět

28.12.2017 12:15

Vánoce jsou za námi a někteří z nás našli pod stromečkem nový stolní počítač nebo notebook. Víte ale jak správně o svůj nový počítač nebo notebook pečovat? Možná, že ano, nicméně pro jistotu přinášíme pár osvědčených tipů:

 

·       Mějte nainstalovaný antivirový program

Zvlášťe pokud jste šťastnými majiteli nového počítače či notebooku, jedním z prvních kroků by určitě měla být instalace antivirového programu. Tedy pokud nechcete mít brzy nemilé překvapení… 

 

·       Chraňte svůj počítač!

Tím myslíme téměř doslova. Ne, vážně: vašemu zařízení rozhodně škodí extrémní podmínky. Jedete na hory? Určitě nenechávejte notebook přes noc v autě. Jednak vám zrovna můžou auto vykrást (nic samozřejmě přivolávat nechceme), ale hlavně tím svému novému notebooku dobře neuděláte.

 

·       Vysypávejte pravidelně koš

V „Koši“ na pracovní ploše bývají často uloženy i opravdu hodně staré (a nepotřebné) soubory. Říkáte si, že máte přece nový počítač? „Koš“ se ale plní hodně rychle, aniž si to mnohdy uvědomujeme. Proto je dobré Koš pravidelně mazat – projděte soubory a pokud si jste jistí, že je opravdu nebudete potřebovat, zvolte možnost „Vysypat koš“.

 

·       Stabilizujte systém

Proč? Protože chcete, aby váš počítač podával co nejlepší výkon. Proto musí být celý systém stabilní. Vždy po větším mazání souborů nebo alespoň jednou za pár měsíců proveďte defragmentaci disku. Uvidíte rozdíl. Novější operační systémy (od Windows 7) již provádějí defragmentaci automaticky, nemusíte jí tedy spouštět. Pozor - u počítačů s SSD disky již není defragmentace potřeba - ba naopak - defragmentace v tomto případě snižuje životnost disků!!!

 

·       Čistěte počítač!

V neposlední řadě možná banální, ale účinná rada. Nezapomínejte, že prach se usazuje všude, a to i ve vašem počítači či notebooku. Pokud není zajištěna optimální cirkulace vzduchu ve Vašem zařízení, jsou komponenty vystavovány vysokým teplotám, které výrazně zkracují životnost zařízení. Počítač ani notebook určitě nečištěte vysavačem - můžete zařízení nenávratně poškodit!!! Čištění zařízení je tedy vhodné svěřit raději odborníkům!!!

 

·       Dopřejte počítači prohlídku

Stejně tak jako vy chodíte na pravidelné prohlídky k lékaři, tak i váš počítač či notebook by měl být alespoň jednou za rok profesionálně „zkontrolovaný“. 

 

Doufáme, že Vám naše rady pomohly zorientovat se v divočině jménem "údržba počítače a notebooku" :-)